Idziemy, 19-III-2017 Posłuchaj św. Jana Pawłą II„
Archiwum: Westerplatte od 1 do 400 od 400 do 420 na PDF
Dwie rodziny mieszkały w przylegających segmentach. Spokojnie korzystały z tego samego ogrodu. Jedna rodzina miała psa, druga papugę. Zwierzęta nawzajem się nie znosiły. Papuga wygadywała na psa paskudne rzeczy. Pies tylko czekał na okazję, aby się z nią rozprawić. Pewnej wiosennej soboty rodzina od papugi wyjechała na wesele przyjaciela. W południe właścicielka psa zobaczyła z okna kuchni, że ten niósł w pysku coś brudnego i zabłoconego. Jej obawy się spełniły. Pies trzymał w pysku zmasakrowaną papugę. Kobieta znalazła jednak wyjście. Dokładnie obmyła papugę, wyprostowała jej pięknie piórka, ułożyła w klatce, jakby ptak spał. Pomyślała, że i na papugi przychodzi życiowy kres. Pies był tylko „wykonawcą” jej przeznaczenia.
Następnego dnia z niepokojem oczekiwała na powrót sąsiadów. Wieczorem, słysząc krzyki, zrozumiała, że odkryli martwego ptaka. Weszła przyjacielsko do ich domu i, patrząc na nieruchomą papugę ze lśniącymi piórami, powiedziała: „Nie wiem, skąd tyle emocji, na każdego przychodzi kres, jasne, że i papudze się to zdarzyło”. Sąsiadka odpowiedziała: „Nie krzyczymy z tej przyczyny. Co nas przeraża i czego nie możemy zrozumieć, to to, że papuga leży w klatce, skoro kilka dni temu zdechła, a dzieci ją zakopały w ogrodzie”.
Wszystko jest łatwiejsze, gdy się mówi prawdę. Kłamstwo zawsze tworzy labirynty, z których rzadko wydobywamy się bez szwanku. Prostota w sposobie bycia i zachowania jest najlepszą drogą, by wychodzić naprzeciw bliźniego. Z nią współżycie społeczne staje się łatwiejsze. Prostota, nomen omen, jest prosta, nie zwraca na siebie uwagi. Natomiast gdy mamy do czynienia z kimś, kto jest tej cechy pozbawiony, szybko wszystko się komplikuje. Być może dlatego mamy bardzo dużo określeń na sytuacje, w których brak prostoty: chytrość, dwulicowość, fałsz, faryzeizm, kombinatorstwo, krętactwo, makiawelizm, obłuda, podstępność, pokrętność, przewrotność, matactwo, hochsztaplerstwo... Lista jest otwarta na neologizmy takie jak: postprawda, naginanie rzeczywistości, kreatywna rachunkowość, wielowątkowa narracja...
Cenimy osoby proste, gdyż wyczuwamy, że ich zachowanie jest zgodne z tym, kim są. Odkrywamy ich szlachetność, która prowadzi do zaufania, wiemy, że nie oszukują. Ich intencje są czytelne. Całym sobą realizują zalecenie Jezusa: „Niech wasza mowa będzie tak, tak, nie, nie” (Mt 5,37).
Archiwum: Westerplatte od 1-400 na PDF
Posłuchaj pełną homilię św. Jana Pawła I na Westerplatte 1987