ostatniaszuflada.pl

Blog tematyczny o wnętrzach, domu i ogrodzie.

Poradnik

Dlaczego płyty PIR na poddasze to najlepsze rozwiązanie?

Dlaczego płyty PIR na poddasze to najlepsze rozwiązanie?

Mieszkania zlokalizowane na poddaszach są cennym kąskiem na rynku mieszkaniowym. Wynika to z tego, że mają swój niepowtarzalny urok. Nie ma ich też zbyt dużo w ofercie. W domach jednorodzinnych bardzo często inwestorzy decydują się na poddasze użytkowe, gdyż stanowią one dodatkową przestrzeń mieszkalną. W artykule wyjaśniamy, dlaczego płyty PIR na poddasze to najlepsze rozwiązanie.

Na co zwracać uwagę przekształcając strych w mieszkanie?

Przez ostatnie kilkanaście lat popularnym trendem wśród inwestorów działających w branży mieszkaniowej było skupowanie mieszkań i strychów w mniej lub bardziej zaniedbanych kamienicach z przełomu XIX/XX wieku. Szybkie i tanie remonty sprawiały, że bardzo szybko można było zarobić na sprzedaży takich mieszkań. Na ogół inwestorzy koncentrowali się na wyglądzie – aranżacja wnętrz miała zachwycać potencjalnych kupców. Kupujący nie koncentrowali się na tym, w jaki sposób docieplono poddasze i jakiego typu okna zamontowano.

Obecnie większość właścicieli takich mieszkań decyduje się na remont generalny i wybiera płyty PIR na poddasze. Wynika to z tego, że strychy były adaptowane na mieszkania w niezbyt precyzyjny sposób, co dało się odczuć w czasach kryzysu energetycznego. Dlatego każdy inwestor, który chce w ten sposób zarabiać na mieszkaniach, powinien stosować innowacyjne materiały termoizolacyjne. Korzyścią dla kupujących jest fakt, że sprzedający ma w obowiązku okazanie im certyfikatu energetycznego.

Remont poddasza a płyty PIR na poddasze

Nie da się ukryć, że poddasze to wyjątkowe miejsce do zamieszkania. Osoby kupujące poddasza na własne cele mieszkaniowe powinny skupić się przede wszystkim na najlepszej termoizolacji. Dzięki temu będą mogły zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Zamiast tradycyjnego styropianu czy wełny mineralnej można stosować płyty PIR na poddasze. Płyty te to połączenie zalet styropianu i wełny mineralnej. Co ważne na poddaszach, gwarantują utrzymanie ciepła w mieszkaniu i odporność podwyższone temperatury i na ogień. Pod tym względem trzeba zabezpieczyć się materiałami, które będą utrudniać rozprzestrzenianie się ognia w razie pożaru.

Remont mieszkania na poddaszu należy poprzedzić sprawdzeniem, w jakim stanie jest dach na zewnątrz. Można to zrobić, analizując dokumentację (przykładowo we Wspólnotach Mieszkaniowych są to roczne i pięcioletnie przeglądy budowlane). Można też zamówić stosowne usługi dekarskie.

Dla kogo mieszkanie na poddaszu?

Mieszkania umiejscowione na poddaszach to raj dla artystów, twórców, freelancerów, osób pracujących w domu, dla osób w młodym wieku, dla dzieci i dla młodzieży. Jeśli w budynku jest winda, to zamiłowania do poddaszy nie będzie ograniczać wiek lub stan zdrowia ludzi. Poddasze jest dla wszystkich, przy czym nie każdy musi czuć jego klimat.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij