ostatniaszuflada.pl

Blog tematyczny o wnętrzach, domu i ogrodzie.

Poradnik

Drzwi pivotowe – poznaj je od zupełnie nowej strony!

Drzwi pivotowe – poznaj je od zupełnie nowej strony!

Drzwi typu pivot podbijają rynek aranżacji wnętrz już od jakiegoś czasu. Ich wyjątkowość polega na minimalistycznym stylu i pomysłowym mocowaniu, dzięki którym skrzydła zyskują dość oryginalny charakter. Kiedy warto wprowadzić je do wnętrza domu, mieszkania lub biura? Jakie są najważniejsze atuty drzwi pivotowych?

Drzwi pivot – podstawowe informacje

To fakt, że drzwi pivotowe zaskakują swoim minimalizmem. Do ich produkcji używa się najczęściej cienkich i prostych ram lub profili stalowych i aluminiowych, które następnie wypełnia się szkłem lub tworzywem sztucznym. Dzięki wprowadzeniu takich rozwiązań:

  • całość prezentuje się minimalistycznie i nowocześnie,

  • wnętrze pomieszczenia jest lepiej oświetlone,

  • wnętrze pokoju lub biura sprawia wrażenie otwartego.

Ze względu na swój minimalistyczny charakter drzwi pivotowe dobrze prezentują się zwłaszcza we wnętrzach nowoczesnych i postindustrialnych.

Jak mocuje się drzwi pivot?

Specyficzna konstrukcja drzwi pivotowych sprawia, że w celu wykorzystania efektu minimalizmu stosuje się specjalne uchwyty, mocowane w suficie i podłodze. Ich usytuowanie sprawia, że nie zaburzają one ogólnej koncepcji projektu. Co ciekawe, wielu projektantów tworzy systemy drzwi pivotowych, w których oś obrotu jest nieco przesunięta względem osi pionowej. Tak oryginalny sposób zamykania i otwierania drzwi pozwala:

  • efektywniej zarządzać przestrzenią dookoła drzwi,

  • ograniczyć ryzyko kolidowania ze sobą poszczególnych elementów konstrukcyjnych,

  • blokować drzwi w określonym położeniu.

Automatyczne domknięcie? Czemu nie?

W drzwiach pivotowych firmy Conflo coraz częściej wprowadza się rozwiązania, których celem jest poprawa komfortu otwierania i zamykania skrzydeł. Jednym z nich są siłowniki gazowe, które:

  • zapewniają docisk o sile 480, a nawet 750 N,

  • są dopasowane do wytrzymałości skrzydeł drzwiowych.

Warto również dodać, że drzwi pivotowe występują w różnych konfiguracjach. Często różnią się one między sobą masą. Niektóre skrzydła ważą nawet 150 kg, co wiąże się z koniecznością zastosowania wytrzymałych (ale nadal dyskretnych i minimalistycznych) zawiasów.

Uwaga! Drzwi pivotowe można doposażyć w elementy, które mają wpływ na poprawę właściwości dekoracyjnych i funkcjonalnych skrzydeł. Należą do nich m.in. szprosy (dzielące przeszklenia na części), a także uchwyty mocowane poziomo lub pionowo.

Reasumując, minimalistyczne drzwi pivot to propozycja dla tych osób, które w aranżacji domu, mieszkania lub biura stawiają na dość niestandardowe i nieoczywiste rozwiązania funkcjonalno-dekoracyjne.

Udostępnij