Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom ile kosztuje projekt domu

Ile kosztuje projekt domu? – Gotowy czy indywidualny?

Data publikacji 5 lipca 2022


Prawie każdy z nas posiada w głowie wizję swojego wymarzonego domu. Być może nie każdy zdecyduje się na jego realizację i pozostanie przy wygodnym mieszkaniu, ale wiele osób podejmuje trud wybudowania pięknego i funkcjonalnego domu dla siebie i swojej rodziny. Oczywiście zawsze związane jest to kosztami, które zaczynają się już projektu.

Zobacz także: Od czego zacząć budowę domu?

Projekt gotowy a projekt indywidualny

Kiedy już posiadamy odpowiednią działkę, na której w przyszłości ma stanąć nasz wymarzony dom, to zaczynamy swoje plany przykładać do rzeczywistości – w wielu przypadkach okazuje się, że nie zawsze możemy pozwolić sobie na wszystko, co zamierzyliśmy i projekt domu musimy przede wszystkim dostosować do wielkości działki lub innych czynników. Wtedy również stajemy przed dylematem czy zdecydować się na gotowy projekt, czy może jednak stworzyć całkowicie indywidualny i tym samym niepowtarzalny. Warto już na tym etapie zorientować się, ile kosztuje projekt domu gotowy, a ile robiony na indywidualne zamówienie. Różnice mogą być spore.

Gotowy projekt domu dostępny jest praktycznie od ręki. Ponadto jest to najczęściej rozwiązanie, które zostało już sprawdzone przez inne osoby, które również zdecydowały się na budowę domu. Najczęściej są to nieduże domy, które dostosowane są do tych najbardziej klasycznych i uniwersalnych wielkości działek. Tym samym są one także tańsze od tych, które wykonywane są na indywidualne zamówienie. Ile kosztuje projekt domu? Gotowy projekt to koszt od dwóch do kilku tysięcy. Oczywiście to cena samego projektu.

Projekt indywidualny domu – kiedy się na niego zdecydować?

Indywidualny projekt domu zlecany jest najczęściej w takich przypadkach, gdy wielkość działki uniemożliwia postawienie domu w najbardziej popularnych metrażach, bądź trzeba zastosować inne rozwiązania, np. wynikające z ukształtowania terenu, a gotowe projekty nigdy nie uwzględniają takich przypadków. Ponadto na indywidualny projekt decydują się bardzo często także właściciele dużych działek, którzy chcą zostać posiadaczami również dużego i niepowtarzalnego domu. W indywidualnym projekcie możemy tak naprawdę uwzględnić wszystko, co sobie zamarzyliśmy. Takie domy odznaczają się od innych już na pierwszy rzut oka – są przede wszystkim większe, ale również w środku mogą posiadać innowacyjne i niespotykane rozwiązania.

Ile kosztuje projekt domu indywidualny?

Zawsze trzeba się liczyć ze zdecydowanie większym wydatkiem. Kluczową kwestią jest w tym przypadku także metraż domu, ponieważ koszt projektu liczony jest od każdego metra. Ile kosztuje projekt domu, który realizowany jest na indywidualne zamówienie? Jest to koszt, który może wahać się od 150 zł/m2 do około 250 zł/m2. Jeśli więc nasz dom ma być naprawdę duży, to trzeba także liczyć się ze sporą kwotą już za sam projekt. Cena może być różna także w zależności od wielkości miasta oraz samego biura projektowego – im bardziej renomowane, tym również cena może być wyższa. Warto więc porównać oferty z co najmniej kilku źródeł, nie spieszyć się z podjęciem decyzji i ostatecznie wybrać rozwiązanie, które jest dla nas najkorzystniejsze.

https://ostatniaszuflada.pl/najlepsze-pomysly-na-pokoj-zabaw-dla-dziecka/

Jak nauczyć się oszczędzać – praktyczne porady na co dzień

Redakcja ostatniaszuflada.pl

Witamy na ostatnia szuflada.pl - blogu, który inspiruje i doradza w kwestiach związanych z wnętrzami, domem oraz ogrodem. Nasz zespół pasjonatów tworzy treści, które pomogą Ci w aranżacji Twojej przestrzeni, niezależnie od tego, czy chcesz odświeżyć wnętrze, czy też zadbać o ogród.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?