Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś
Ogród co na mrówki w ogrodzie

Jak pozbyć się mrówek z ogrodu?

Data publikacji 24 maja 2022

Okres letni sprzyja zagnieżdżaniu się w ogrodzie wielu owadów. Niektóre z nich będą pożyteczne (pszczoły murarki, trzmiele), inne (chociażby mszyce) mogą zniszczyć uprawę i doprowadzić do utraty od lat pielęgnowanych krzewów. Wśród nich są też mrówki – pozornie nieszkodliwe, ale jeśli jest ich zbyt wiele, mogą doprowadzić do obumarcia rośli. Dowiedz się, jak pozbyć się mrówek z ogrodu, gdy zaczynają go niszczyć.

Zobacz także: Popularne kwiaty ogrodowe kwitnące cały rok

Co na mrówki w ogrodzie – domowe sposoby

Walkę z mrówkami najlepiej rozpocząć od domowych środków. Miejsce, które w ogrodzie służy ci do odpoczynku obsadź roślinami, których zapach odstraszy te owady. Skuteczne będą rośliny kwitnące: lawenda i dalie. W tej roli sprawdzą się także zioła: majeranek, bazylia i mięta.

Jeśli uda ci się zlokalizować mrowisko, możesz rozsypać na nim i wokół niego zmieloną kawę, cynamon, proszek do pieczenia lub sodę oczyszczoną.

Gdy mrówki przedostaną się na taras lub wybrukowaną część ogrodu, możesz zrobić oprysk z octu. Rozsypany proszek będzie wyglądać nieestetycznie – z octem nie ma takiego problemu. Wodą z octem możesz też umyć ogrodowe donice a nawet schody prowadzące na taras. Jego zapach odstraszy nie tylko mrówki, ale też mszyce.

Z domowych sposobów staraj się korzystać wszędzie tam, gdzie przebywasz albo bawią się dzieci. Dla własnego bezpieczeństwa unikaj stosowania chemii tam, gdzie jesz i wypoczywasz. Czasem jednak, domowe sposoby zawiodą. Wtedy masz do wyboru preparaty, które kupisz w sklepach ogrodniczych i marketach budowlanych.

Środki chemiczne na mrówki

Wokół gniazda mrówek możesz rozsypać proszek lub granulat – zwykle w niebieskim kolorze. To bardzo wydajne środki, ale dość szybko tracą swoje właściwości. Jeśli użyjesz produktu przed deszczem, najprawdopodobniej nie uda ci się pozbyć wszystkich szkodników.

Rośliny możesz również spryskać środkiem chemicznym zwalczającym mrówki. Pamiętaj o tym, by podczas pracy z nim zabezpieczyć twarz. Niewielki wiatr może sprawić, że produkt dostanie się do oka.

Najskuteczniejszą metodą zwalczania mrówek w ogrodzie są żele. Mrówki przenoszą je do mrowiska, gdzie mogą oddziaływać na larwy. Żel na mrówki stworzony jest na bazie słodkich substancji, więc mrówki same do niego lgną.

Czy mrówki szkodzą?

W naszych ogrodach mogą skolonizować się trzy gatunki mrówek. Najbardziej powszechne to mrówki czarne, które tworzą ogromne skupiska. Najbardziej groźne dla człowieka są mrówki czerwone – ich ugryzienia są bardzo bolesne i powodują opuchliznę. Z kolei mrówki żółte zamieszkują pod kamieniami i betonowymi chodnikami, często spotyka się je w miastach. Równie trudno pozbyć się mrówek latających, które łatwo się rozprzestrzeniają.

Mrówki czyszczą ściółkę z odpadów organicznych. Mogą też przenosić nasiona i pyłki. Napowietrzają glebę, ale jeśli jest ich zbyt wiele, mogą doprowadzić do jej przesuszenia. Żywią się młodymi pędami roślin, uszkadzając je bezpowrotnie.

Świetnie koegzystują z największym szkodnikiem naszych roślin – mszycami. Odstraszają ich wrogów (np. biedronki), ułatwiając im tworzenie dużych skupisk.

Kiedy pojawią się na roślinach, szybko próbują opanować cały ogród – przedostają się do altanek i na tarasy, bezpośrednio utrudniając letni wypoczynek.

To wszystko sprawia, że chcemy pozbyć się ich z ogrodu, gdy stają się zbyt ekspansywne. Pamiętaj, że w świecie przyrody to my jesteśmy gośćmi, a owady – nawet te, które szkodzą – są u siebie. Zwalczaj je tylko wtedy, gdy stanowią bezpośrednie zagrożenie dla ciebie lub twoich upraw. Jeśli mrówki upatrzyły sobie miejsce z daleka od domu, czy rabaty, pozwól im w nim pozostać.

Jak nauczyć się oszczędzać – praktyczne porady na co dzień

Redakcja ostatniaszuflada.pl

Witamy na ostatnia szuflada.pl - blogu, który inspiruje i doradza w kwestiach związanych z wnętrzami, domem oraz ogrodem. Nasz zespół pasjonatów tworzy treści, które pomogą Ci w aranżacji Twojej przestrzeni, niezależnie od tego, czy chcesz odświeżyć wnętrze, czy też zadbać o ogród.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?