Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś
Ogród ile kosztuje projekt ogrodu

Najważniejsze etapy projektowania ogrodu

Data publikacji 24 maja 2022

Z całą pewnością można stwierdzić, że projektowanie ogrodu to bardzo istotna kwestia podczas jego urządzania. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej.

Rozpoznanie terenu

Wśród najważniejszych etapów projektowania ogrodu można przede wszystkim wskazać odpowiednie rozpoznanie terenu. Dzięki zapoznaniu się z dostępnym obszarem możliwe jest zaplanowanie konkretnych działań. Przede wszystkim należy oczyścić obszar działki ze wszystkich elementów, które nie powinny się na nim znajdować. Wśród nich można na przykład wymienić śmieci, resztki pozostałe po budowie, a także chwasty. Ziemia powinna być przekopana, dzięki czemu możliwe będzie również ocenienie gleby, która znajduje się na danej działce.

Zobacz także: Popularne kwiaty ogrodowe kwitnące cały rok

Pomysł na ogród

Projektowanie ogrodu powinno również uwzględniać kwestie związane z przemyśleniem koncepcji całości. W obecnych czasach ogrody mogą być aranżowane na bardzo wiele zróżnicowanych sposobów. Przede wszystkim warto się zastanowić nad własnymi upodobaniami oraz gustem. Istotna jest również ilość wolnego czasu, którą można przeznaczyć na pielęgnację ogrodu, ponieważ niektóre typy ogrodów wymagają wykonywania bardziej zaawansowanych działań niż inne. Pod uwagę należy wziąć roślinność, ale także elementy małej architektury oraz inne obiekty, które będą się znajdowały w ogrodzie.

Podział funkcjonalno-przestrzenny

Podczas projektowania przestrzeni w ogrodzie warto wziąć pod uwagę również podział funkcjonalno-przestrzenny. Dobrze stworzyć rysunek poglądowy, na którym będą się znajdowały wszystkie stałe elementy ogrodu, takie jak na przykład obiekt mieszkalny. Dzięki temu możliwe będzie efektywne rozplanowanie wolnej przestrzeni. Podczas całego procesu warto zastanowić się również nad funkcjami, jakie ma spełniać ogród. Czy ma być miejscem przeznaczonym do odpoczynku, miejscem na urządzanie spotkań, czy też obszarem dla dzieci. Dzięki określeniu funkcjonalności możliwe będzie zaprojektowanie przestrzeni.

Wybór roślin

Z całą pewnością można stwierdzić, że rośliny są bardzo istotnym elementem przestrzeni w każdym ogrodzie. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na ich odpowiednie dopasowanie do wybranego stylu. Zaplanowanie roślin w ogrodzie jest dość czasochłonną czynnością, dlatego warto zasięgnąć w tym przypadku fachowej porady ogrodnika, który na pewno wskaże najlepsze rozwiązania. Kluczowe jest umieszczenie drzew oraz największych krzewów, ponieważ będą one dawały na działce cień, który może wpłynąć na możliwości sadzenia mniejszych roślin. Podczas wyboru konkretnych gatunków roślin powinno się wziąć pod uwagę także warunki panujące na działce, czyli między innymi poziom nasłonecznienia oraz ochronę przed wiatrem.

Realizacja projektu

Ostatnim etapem całego procesu jest oczywiście realizacja powstałego projektu. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje projekt ogrodu. Jednak kosztorysy projektów ogrodów, które są realizowane przez profesjonalnych projektantów, są względem siebie dość zróżnicowane oraz zależne od wielu czynników. Wśród nich można na przykład wskazać wielkość przestrzeni do zaprojektowania. Dlatego każdorazowo jest to kwestia indywidualna.

Jak nauczyć się oszczędzać – praktyczne porady na co dzień

Redakcja ostatniaszuflada.pl

Witamy na ostatnia szuflada.pl - blogu, który inspiruje i doradza w kwestiach związanych z wnętrzami, domem oraz ogrodem. Nasz zespół pasjonatów tworzy treści, które pomogą Ci w aranżacji Twojej przestrzeni, niezależnie od tego, czy chcesz odświeżyć wnętrze, czy też zadbać o ogród.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?