Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś
Ogród ogród warzywny na balkonie

Jak założyć ogród warzywny na balkonie?

Data publikacji 24 maja 2022


W obecnych czasach wiele osób marzy o założeniu warzywnego ogrodu na balkonie. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, a także zapoznać się z poszczególnymi etapami całego procesu.

Zagospodarowanie przestrzeni

Podczas zakładania ogródka warzywnego na balkonie należy na początku przemyśleć kwestie związane z odpowiednim zagospodarowaniem dostępnej przestrzeni. Warzywa mogą być zasiane między innymi w tradycyjnych skrzynkach balkonowych, które umieszcza się na posadzce lub na balustradzie. Jednak doskonałym pomysłem będą również metalowe lub drewniane kratki, które mocuje się na ścianie. Idealnie sprawdzą się jako miejsce na doniczki z warzywami.

Zobacz także: Jak pozbyć się mrówek z ogrodu?

Warunki uprawy

Uprawa warzyw na balkonie jest możliwa, jeśli do tego miejsca dociera naturalne światło słoneczne. Dla większości gatunków warzyw najodpowiedniejsze będzie jasne oraz słoneczne stanowisko. Jednak rośliny nie powinny być narażone na działanie nadmiernego promieniowania słonecznego, dlatego warto wziąć ten aspekt pod uwagę. Oprócz tego powinno się unikać sadzenia warzyw w cieniu, ponieważ może się to okazać mało efektywnym rozwiązaniem.

Sposoby uprawy

Kolejną ważną kwestią związaną z zakładaniem warzywnego ogródka na balkonie są wybrane sposoby uprawy roślin. Możliwe jest zasadzenie wielu warzyw z nasion, jednak jest to działanie dość pracochłonne i czasochłonne. Dlatego wiele osób decyduje się na zakup gotowych do zasadzenia rozsad, które mają już rozwinięty pewien system korzeniowy. Jest to rozwiązanie bardziej pewne, ponieważ z zasadzonych nasion nie zawsze kiełkują rośliny.

Wybór podłoża

Ogród warzywny na balkonie wymaga również zastosowania odpowiedniego podłoża, dlatego warto zwrócić na ten aspekt uwagę. Najlepiej zdecydować się na wybór żyznej i przepuszczalnej gleby, w której będą się znajdować liczne składniki pokarmowe. W tym przypadku bardzo dobrze sprawdzą się uniwersalne podłoża do uprawy warzyw, które mają odpowiednią kwasowość oraz są sterylne. Oprócz tego bardzo często znajdują się już w nich nawozy przeznaczone do uprawiania warzyw.

Nawadnianie

Podczas zakładania warzywnego ogrodu na balkonie należy również przemyśleć kwestie związaną z odpowiednim nawadnianiem roślin, ponieważ jest to niezwykle istotne. Utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża bywa problematyczne w przypadku roślin w doniczkach. Niezalecana jest zarówno zbyt mała ilość wody, jak i również zbyt duża, która może przyczyniać się do gnicia korzeni roślin. Rośliny powinno się podlewać, jeśli gleba przeschnie na około dwa centymetry.

Wybór warzyw

Wiele osób podczas zakładania warzywnego ogródka na balkonie zastanawia się, jakie rośliny najlepiej wybrać. Z nasion bardzo szybko można uzyskać sałatę, rukolę, a także koperek, pietruszkę oraz szczypiorek. Oprócz tego taki sposób uprawy umożliwia również uzyskanie groszku oraz fasoli, które są roślinami jednorocznymi. Na balkonie można zasadzić także papryczki, pomidorki koktajlowe, a także bakłażany oraz cukinie. Wybór dostępnych warzyw jest dość szeroki, dlatego zdecydowanie jest w czym wybierać.

https://ostatniaszuflada.pl/popularne-kwiaty-ogrodowe-kwitnace-caly-rok/

Zdrowe odżywianie – jak tworzyć zbilansowane posiłki

Redakcja ostatniaszuflada.pl

Witamy na ostatnia szuflada.pl - blogu, który inspiruje i doradza w kwestiach związanych z wnętrzami, domem oraz ogrodem. Nasz zespół pasjonatów tworzy treści, które pomogą Ci w aranżacji Twojej przestrzeni, niezależnie od tego, czy chcesz odświeżyć wnętrze, czy też zadbać o ogród.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?