Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik chemia przemysłowa

Chemia przemysłowa – wykorzystanie sprayów i klejów technicznych

Data publikacji 21 kwietnia 2022

Chemia przemysłowa jest gałęzią chemii, która wykorzystuje procesy fizyczne i chemiczne do przekształcania surowców w produkty korzystne dla ludzkości. Żaden szanujący się zakład czy warsztat przemysłowy nie może się obyć bez produktów, które mają za zadanie ułatwienie i zabezpieczenie właściwego przebiegu procesu produkcyjnego. Umożliwia to bezpośrednio wzrost jakości i wydajności przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów.

Zobacz także: Najlepsze sposoby na pakowanie prezentów

Chemia przemysłowa – przebieg procesów produkcyjnych

Przekształcanie surowców w użyteczne materiały przemysłowe wymaga różnego rodzaju procesów produkcyjnych, przeprowadzanych według ustalonych receptur. Procesy takie mogą obejmować mielenie oraz mieszanie różnych składników, rozpuszczanie, podgrzewanie, umożliwienie interakcji składników (reakcję chemiczną lub biochemiczną tworzącą nowe kompozycje materii), chłodzenie, odparowanie lub destylację, a także filtrowanie i inne fizyko-chemiczne operacje. W wyniku tych działań powstają środki chemii przemysłowej, takie jak spraye, oleje i kleje techniczne.

chemia przemysłowa

Właściwy dobór i wykorzystanie chemii przemysłowej

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na przeznaczenie stosowanych środków chemii przemysłowej. O ile uniwersalność danego środka jest zawsze cechą pozytywną, to jednak czasami jego użycie może być uwarunkowane ścisłymi specyfikacjami danego procesu produkcyjnego. Przykładowo środki myjące przeznaczone do czyszczenia powierzchni metalowych, słabo sprawdzą się w środowiskach, gdzie dominują powierzchnie drewniane czy plastikowe. Niby banalna rzecz, ale warto o tym pamiętać.

Spraye i kleje techniczne dostępne na rynku

Spraye techniczne dostępne na rynku przeznaczone są do różnych zastosowań. Mogą to być środki zarówno do mycia i odtłuszczania stali oraz aluminium, jak i preparaty służące do przygotowania powierzchni do malowania lub usuwania kamienia i rdzy. Postęp technologiczny pozwolił na wyodrębnienie preparatów specjalizowanych, dedykowanych na przykład smarowaniu połączeń śrubowych (miedź w aerozolu), czyszczeniu klimatyzacji i silników czy zabezpieczaniu styków elektrycznych. Podobne rozróżnienie dotyczy chociażby klejów technicznych. Do klejenia tak „trudnych” materiałów jak szkło albo metal zdecydowanie należy wybrać kleje oparte na polimerowych żywicach. Reakcja chemiczna pomiędzy taką substancją a klejonym materiałem sprawia, że utwardzona warstwa kleju staje się wyjątkowo odporna na usterki mechaniczne. W przypadku łączenia elementów z tworzyw sztucznych postawimy raczej na kleje rozpuszczalnikowe.

Jak nauczyć się oszczędzać – praktyczne porady na co dzień

Redakcja ostatniaszuflada.pl

Witamy na ostatnia szuflada.pl - blogu, który inspiruje i doradza w kwestiach związanych z wnętrzami, domem oraz ogrodem. Nasz zespół pasjonatów tworzy treści, które pomogą Ci w aranżacji Twojej przestrzeni, niezależnie od tego, czy chcesz odświeżyć wnętrze, czy też zadbać o ogród.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?